התאמת סכינים וחומרי חליצה – הכרחי לייצור שטאנץ איכותי

שבלונות חיתוך, הם מאבני הבניין של כל פס ייצור סדרתי כיום. לייצור עותקים זהים ואחידים של מוצר או חלק ממוצר מסוים. כנסו לכאן ותקבלו מידע מקצועי.

"מבלטים", "שטאנצים" או במילים פשוטות – "שבלונות חיתוך", הם מאבני הבניין של כל פס ייצור סדרתי כיום. על מנת לייצר עותקים זהים ואחידים של מוצר או חלק ממוצר מסוים, יש צורך בשימוש בשבלונות חיתוך מדויקות ביותר, כאלו המאפשרות לחתוך ולעבד את חומר הגלם ממנו עשוי המוצר הסופי בצורה עקבית, אחידה ומדויקת. בעוד תהליך הייצור של מבלטים כולל מספר שלבים שונים, הכרחיים וחשובים ביותר, רבים אינם מכירים שלבים אלו ובטוחים כי חיתוך בלייזר של השטאנץ הוא השלב היחידי או החשוב ביותר. בפועל, ישנם עוד כמה שלבים חשובים לא פחות בייצור השטאנץ, דוגמת שלב עיבוד והתאמת הסכינים או שלב שתילת חומרי החליצה.

דגש על סכינים מתאימות ואיכותיות ושתילתן באופן אפקטיבי

המבלט הוא כאמור שבלונת חיתוך – שבלונה החותכת שוב ושוב את חומר הגלם ממנו עשוי המוצר, אינספור פעמים ביום (כתלות בסוג המבלט, סוג חומר הגלם, תהליך הייצור וגורמים שונים נוספים). על מנת שהחיתוך יתבצע בצורה חלקה ואפקטיבי מספר רב כל כך של פעמים, יש צורך בשימוש בסכינים המותאמות באופן מושלם לאותו מבלט.

בתור התחלה, יש צורך לבחור אך הסוג המתאים של הסכינים מבין שלל הסוגים השונים הקיימים. סכינים שונות נבדלות ביניהן בפרמטרים רבים שונים, ולכל חומר גלם ומבלט ספציפי עשויה להתאים סכין מסוג שונה. לאחר בחירת סוג הסכינים המתאים ביותר עבור אותו מבלט מתחילים בעיבוד הסכינים – ביצוע פעולות ותהליכים שונים על מנת להתאימן באופן אופטימאלי למבלט בו יישתלו. תהליך זה מבצע לרוב באמצעות מכונות אוטומאטיות על מנת להבטיח רמת עיבוד ודיוק אופטימאליות. לאחר שעובדו בצורה מדויקת ואיכותית, נשתלות הסכינים במבלט המיועד באמצעות שימוש בפטישים ייעודיים ומיוחדים המיוצרים במיוחד למטרה זו. כך מבטיחים כי הסכינים נשתלות בצורה מספקת ויציבה, כזו אשר תבטיח כי הן יישארו במקומן וישמשו באופן מספק לאורך זמן.

חומרי חליצה לחילוץ אופטימאלי של חומר הגלם מהמבלט

שלב משמעותי ומרכזי נוסף בייצור מבלטים ושבלונות לחיתוך הוא זה של חומרי החליצה – בתהליך הייצור "מתלבש" המבלט על חומר הגלם וחותך אותו בצורה הרצויה. אז יש לחלוץ את חומר הגלם בצורתו הרצויה החדשה, מתוך המבלט. כל זה צריך להיעשות בצורה חלקה ומהירה ביותר, שכן במרבית פסי הייצור מתבצע תהליך החיתוך והחליצה מאות ואלפי פעמים מדי יום (ולפעמים אף אלפי  פעמים בשעה!).

לכן, שלב הכרחי ומרכזי נוסף בתהליך ייצור המבלט הוא זה של בחירת חומרי חליצה מתאימים והטמעתם. ישנם סוגים רבים של חומרי חליצה, ואלו נבחרים על פי אופי הייצור והתנאים הייחודיים בהם צריך מבלט ספציפי זה לעמוד. על חומרי החליצה להישאר אלסטיים ושמישים לאורך זמן, לעמוד לרוב בטמפרטורות גבוהות ובלחצים עצומים וכו'. התאמת חומרי החליצה למבלט יכולה להכתיב שימוש במספר חומרי חליצה באותו מבלט, חומרי חליצה  המתאפיינים בקשיחויות שונות ומיועדים לבוא במגע עם חלקים שונים של חומר הגלם.

כנסו לכאן וצפו בפתרונות נוספים שלנו בתחום חיתוך לייזר וייצור שבלונות.

כתבו לנו