מה חשוב לדעת על חיתוך לייזר לפני תחילת הפרויקט?

בשנים האחרונות מתייצבת שיטת החיתוך בלייזר כאחת השיטות הדומיננטיות לחיתוך חומרי גלם שונים. מהם חשוב לדעת לפני שמתחילים בפרויקט?

בשנים האחרונות מתייצבת שיטת החיתוך בלייזר כאחת השיטות הדומיננטיות, המובילות והנפוצות ביותר לחיתוך חומרי גלם מסוגים שונים. בין אם אתם מזמינים חיתוך בלייזר של מתכת, פרספקס, עץ או כל חומר גלם אחר – מהם הדברים שחשוב לדעת מבעוד מועד ולקחת בחשבון לפני שמתחילים בפרויקט?

חיתוך בלייזר נחשב כיום לשיטה מבטיחה ויעילה ביותר לחיתוך מדויק ומהיר של חומרי גלם למגוון רחב של מטרות, אך מרבית הלקוחות אינם מודעים לפרטים הספציפיים של התהליך, ולנקודות אליהן שווה להתייחס.

להלן מספר נקודות שחשוב להכיר ולקחת בחשבון לפני תחילת הפרויקט:

מגבלות אפשריות לעיצוב על פיו יתבצע החיתוך

ניתן למצוא כיום סוגים שונים של מכונות חיתוך בלייזר, כל אחת והמאפיינים הייחודיים לה. כמובן שמכונות שונות נבדלות ביניהן במאפיינים ובמה שהן יכולות לחתוך ולייצר, וגם מקומות שונים המפעילים מכונות אלו עשויים לפעול תחת מגבלות שונות. לכן, תמיד קיימות מגבלות כלשהן לעיצוב אותו מבקשים לייצר מחומר הגלם, העיצוב אותו בעצם מזינים למכונה על מנת להנחות אותה בפעולתה. מגבלות שונות בעיצוב יכולות לנבוע כמובן מתכונות מכונת החיתוך בלייזר עצמה (עד כמה היא גדולה, למשל), אך גם מהסביבה בה פועלת המכונה והמגבלות של בית העסק המפעיל אותה. למשל, גודל שולחן החיתוך עצמו יכול להשפיע על העיצובים אותם ניתן להזמין ובמקרים שונים ייתכן וניתן יהיה לחבר כמה חיתוכים יחדיו על מנת להגיע למוצר הרצוי בסופו של דבר. בכל מקרה, לפני שמשקיעים זמן רב בבניית עיצוב עבור המכונה כדאי להתייעץ עם אנשי המקצוע של המקום ממנו מזמינים את החיתוך בלייזר, על מנת לוודא כי העיצוב שתכינו יעמוד בתנאים ובמגבלות הרלבנטיות

עם אילו קבצים ותוכנות לעבוד?

מכונת חיתוך בלייזר מופעלת באמצעות תכנת מחשב אליה מזינים את תכניות החיתוך המדויקות, על פיהן מבצעת המכונה את החיתוך בדיוק רב. לכן, כאשר מכינים את העיצוב הספציפי לחיתוך בו אנו מעוניינים יש להתחשב בתוכנות ובסוגי הקבצים עימם יכולה המכונה לעבוד. כמובן שגם כאן יש לדבר על כך מפורשות ומבעוד מועד עם אנשי המקצוע המפעילים את המכונה, אך בגדול כדאי להכיר כי מכונות חיתוך בלייזר עובדות לרוב עם קבצים מסוג DWG או DXF. קבצים אלו ניתן לייצר באמצעות שימוש בתוכנות מוכרות כמו אוטוקאד (AutoCad). בכל מקרה, גם אם אתם רגילים לעבוד עם תוכנות אחרות וסוגי קבצים אחרים, ניתן כיום להמיר כמעט כל סוג של קובץ ללא הרבה בעיות. כדאי רק לוודא שזה אכן אפשרי ומתאים לפני כן, על מנת שלא לעבוד כפול ולהכין עיצוב בתוכנה שאינה מתקשרת עם מכונות החיתוך בלייזר בצורה יעילה

שיטת חיתוך יקרה אך משתלמת

חשוב להבהיר כי שיטת החיתוך בלייזר היא לא שיטת החיתוך הזולה ביותר הקיימת כיום. שיטות חיתוך פרימיטיביות יותר, בהן עדיין נעשה שימוש בתחומים שונים, עשויות להיות זולות יותר להזמנה. אך קיימת סיבה טובה לכך – שיטות חיתוך ישנות יותר לרוב יהיו הרב פות מדויקות, ייקחו זן רב יותר וייצרו בלאי גדול יותר בחומר. לכן, ניתן לומר בפירוש כי שיטת החיתוך בלייזר אולי עדיין אינה הזולה ביותר בתחום, אך היא ללא ספר המשתלמת ביותר מבחינות רבות. במקרים שונים בהם נדרש חיתוך מדויק ביותר, למשל, כדאי מאוד שלא להתפשר על שום שיטת חיתוך אחרת אשר תהיה זולה יותר ומדויקת פחות. כך גם כאשר מייצרים מבלטים ושבלונות, למשל, או כל דבר אחר שחשוב שיהיה מדויק. במידה ומעוניינים בחיתוך גס יחסית בו אין חשיבות רבה לדיוק, לפרק הזמן שייקח חיתוך של חומר גלם רב וכו', אולי שווה לבחון גם אפשרות לחיתוך בטכניקות ישנות יותר.

לצפייה בכל הפתרונות שחברת אומן לייזר מספקת כנסו לכאן

https://www.oman-laser.co.il/category/solutions/

כתבו לנו