חיתוך מתכת בלייזר

חיתוך מתכת בלייזר נעשה עבור סוגי מתכות שונים, החל מברזל ועד אלומיניום, נירוסטה או נחושת. מהם היתרונות של חיתוך מתכת בלייזר ומהם השימושים של שיטת עיבוד המתכות?

שיטת החיתוך בלייזר הולכת ומתפשטת בקצב מהיר בעולם ההנדסה, הבנייה, התעשייה  והייצור, בין השאר מכיוון שמדובר באחת משיטת עיבוד חומרי הגלם היעילות, המדויקות והמהירות ביותר שפותחו אי פעם. בין מגוון חומרי הגלם השונים אותם מעבדים כיום באמצעות חיתוך בלייזר ניתן למצוא גם מגוון רחב של מתכות. חיתוך מתכת בלייזר נעשה עבור סוגים שונים של מתכות, החל מברזל ועד אלומיניום, נירוסטה או נחושת. מהם היתרונות המשמעותיים ביותר של חיתוך מתכת בלייזר ומהם השימושים של שיטת עיבוד מתכות זו כיום?

לשמור על היתרונות של המתכת כחומר גלם – חיתוך מתכת בלייזר

לחיתוך בלייזר יתרונות רבים ומובהקים עליהם נכתב לא מעט, ואלו תקפים גם עבור חיתוך מתכות בשיטה זו – מדובר בשיטה יעילה ומדויקת בצורה חסרת תקדים (אשר בעקבות זאת גם מביאה לבלאי נמוך ביותר), שיטת חיתוך מהירה מאין כמוה (שכן ניתן להפעיל את מכונת החיתוך בלייזר באמצעות מחשב, ולא על ידי מפעיל אנושי) וכזו המקצרת משמעותית זמני ייצור ומעלה את רמת הגימור והאיכות הכללית של המוצר המוגמר.

במקרה של חיתוך מתכת בלייזר כל היתרונות הללו באים לכדי ביטוי, כמו גם יתרונות רבים נוספים. חיתוך מתכות לייזר מאפשר לשמור על היתרונות הגלומים במתכת כחומר גלם, וליהנות מהם בייצור המוצר הסופי. לדוגמה – אחד היתרונות של אלומיניום כחומר גלם הוא מחירו הזול, במיוחד בהשוואה למתכות רבות אחרות דוגמת פליז או נחושת. מאחר וחיתוך אלומיניום בלייזר הוא תהליך יעיל ומהיר המתאפיין ברמת בלאי נמוכה ביותר, ניתן לשמור במסגרתו על יתרון זה של האלומיניום, וליישמו גם בייצור סדרתי והמוני. בהשוואה לשיטות מקבילות אחרות לחיתוך מדויק של אלומיניום, דוגמת שימוש בסילוני מים ופלסמה, במקרה של חיתוך בלייזר רמת הדיוק היא גבוהה יותר, רמת הבלאי של חומר הגלם נמוכה יותר ועלות התהליך זולה ומשתלמת הרבה יותר.

את אותה ההשוואה ניתן לבצע עבור סוגים נוספים של מתכות ושיטת עיבוד וחיתוך מקבילות, אשר כמעט תמיד יהיו פחות יעילות ומשתלמות משיטת החיתוך בלייזר, במיוחד עבור מתכות…

חיתוך מתכת בלייזר – שימושים עיקריים

אם כן, עבור מה משתמשים בעיקר בשיטה של חיתוך מתכות בלייזר? התשובה היא רחבה ומגוונת, שכן משתמשים כיום בחיתוך בלייזר בהיקף אשר הולך ומתרחב במהירות, גם בעיבוד של מתכות. לכן נוכל למצוא שימוש בחיתוך מתכות בלייזר עבור מגוון עצום של מוצרים.

במקרים רבים, דוגמת זה של חיתוך אלומיניום בלייזר, נעשה שימוש הולך וגובר בשיטה זו לצורך ייצור של מוצרים בלתי שגרתיים אלו ואחרים, המיוצרים דווקא בכמויות קטנות. זאת מאחר וגמישות רבה בעיבוד החומר המאפשרת ליצור צורות ייחודיות שונות מתאפשרת בצורה מצוינת במסגרת חיתוך בלייזר. בנוסף לכך, מיוצרים כיום מבלטים שונים באמצעות חיתוך מתכת בלייזר, מה שמהווה בסיס לפסי ייצור סדרתיים שונים ורבים.

אלו הן רק שתי דוגמאות כלליות יחסית, אך בפועל מייצרים כיום מגוון עצום של מוצרים שונים באמצעות חיתוך מתכות בלייזר, ונראה כי מגוון זה רק צפוי להמשיך ולגדול בעתיד הנראה לעין.

כתבו לנו