ייצור מבלטים וחיתוך צורני – לייזר לעומת שיטות וותיקות יותר

היתרונות של שיטת חיתוך בלייזר לעומת שיטות ותיקות. ייצור מבלטים באמצעות חיתוך לייזר היא השיטה המובילה לייצור מבלט/שטאנץ/שבלונה.

בתור אנשים החיים ופועלים במאה העשרים ואחת, כולנו נתקלים כמעט מדי יום בשימוש זה או אחר של טכנולוגיית הלייזר. בין אם מדובר במכונים להסרת שיער בלייזר, בניתוחים משפרי ראייה באמצעות לייזר או אפילו בעולם עיצוב הפנים כפי שהוא בא לכדי ביטוי ברהיטים שרכשנו לבית שלנו אשר לפחות חלקם כנראה יוצרו בשיטות של חיתוך בלייזר – נראה כי טכנולוגיה זו נמצאת בכל מקום ומשנה את עולם הייצור כפי שהכרנו אותו בעבר. בעוד מדובר בטכנולוגיה מתקדמת המציעה מספר יתרונות מהותיים על פני כל טכנולוגיה אחרת, מעניין להבין עד כמה הלייזר נמצא בעולם היצרני שסביבנו. בקטע הבא נבחן את המאפיינים והיתרונות העיקריים של השימוש בטכנולוגית הלייזר בתחום הספציפי בו אנו עוסקים – חיתוך צורני בלייזר. ספציפית, ננסה לענות על השאלה – מהם היתרונות העיקריים של שיטת חיתוך זו על פני שיטות חיתוך וייצור וותיקות יותר, והאם יתרונות אלו אכן מסבירים את ההתפשטות המהירה והגורפת של טכנולוגיה זו בעולם הייצור בארץ ובעולם?

הדוגמה המרכזית של ייצור מבלטים באמצעות חיתוך בלייזר

על מנת להבין את היתרונות המשמעותיים הגלומים בטכנולוגית החיתוך בלייזר, ניעזר בדוגמה מרכזית מתחום זה בו אנו מתמחים, דוגמה הממחישה היטב מדוע חלק גדל והולך מהכלים המשמשים בבסיסם של תהליכי ייצור סדרתי מיוצרים כיום בעצמם באמצעות מכונות לחיתוך בלייזר. דוגמה זו היא של ייצור מבלטים, המוכרים גם בשם "שטנץ" – עבור מי שאינו מכיר, מבלטים (או "שטנצים") הם למעשה סוג של שבלונות, המשמשים לצורך ייצור המוני של מוצר, או חלק מסוים במוצר. סביר להניח שבמסגרת תהליך הייצור של חלק גדול מהמוצרים שנמצאים ברשותכם נעשה שימוש במספר רב של מבלטים. מכיוון שהמבלט משמש כשבלונה לייצור המוני של אינספור מוצרים או חלקי מוצר, עליו להיות מדויק ביותר וברמת גימור גבוהה. כלומר, כדאי מאוד שלא יישארו על גבי המבלט שבבי חומר למיניהם הנוצרים במסגרת תהליך החיתוך של המבלט מתוך חומר הגלם ממנו הוא עשוי.
חיתוך צורני בלייזר הוא התהליך המאפשר לייצר את אותם מבלטים ברמת הגימור, הדיוק והאיכות הגבוהות ביותר, שכן אין כיום מכשיר חיתוך תעשייתי מדויק יותר מקרן הלייזר. בנוסף, מכונות החיתוך בלייזר מופעלות באמצעות תכנת מחשב, כך שגם כאן אין אף מתחרה רציני לרמת הדיוק והמהירות בהן ניתן להפעיל את מכונות החיתוך הללו.

ייצור מבלטים באמצעות חיתוך צורני בלייזר מהווה דוגמה מרכזית המסייעת להמחיש את היתרונות של טכנולוגיית חיתוך זו, במיוחד כאשר משווים שיטת ייצור זו של מבלטים, לשיטות הייצור בהן נקטו בעבר, בטרם נכנס הלייזר לשימוש נרחב ככלי לחיתוך מדויק. בעבר, נהוג היה לייצר מבלטים באמצעות שיטות חיתוך מיושנות ומכאניות יותר (למשל, חיתוך באמצעות להבים). התוצאה הייתה מבלטים פחות מדויקים ופחות חלקים, עם שאריות של שבבי חומר וכו'. מכיוון שעל המבלט להיות מדויק ביותר, נדרשה עבודת עיבוד נוספת לאחר שלב החיתוך, עבודה אשר עלולה הייתה לקחת זמן רב נוסף, כמו גם שעות עבודה רבות, שימוש במכשור ובחומרים נוספים וכו'. בקיצור, על מנת לקבל את אותו מבלט בדיוק, בעבר היינו צריכים להשקיע יותר זמן ויותר כסף. החיתוך הצורני בלייזר מאפשר להגיע לרמות גימור גבוהות יותר, ובעלויות נמוכות יותר.

קשה להתווכח עם יעילות – הדור הבא של חיתוך וייצור

מכיוון שחיתוך בלייזר מציע שבלונות ומגוון מוצרים אחרים ברמות דיוק וגימור גבוהות יותר ובעלויות נמוכות יותר (מפני שאין צורך ביותר מדי עבודת עיבוד נוספת, זמן הייצור מהיר בהשוואה לעבר וכו'), תהליך הייצור כולו הופך יעיל יותר ומאפשר להוריד את מחירי המוצרים הסופיים. עם התקדמות מסוג זה קשה מאוד להתווכח – הייעול בשיטות ודרכי הייצור בעצם מהווה כרטיס בכיוון אחד – מהרגע שהתעשייה עוברת לשיטות ייצור יעילות יותר, המצב החדש מכתיב כי בסופו של דבר כל היצרנים יעברו לשיטות אלו, אחרת יישארו מאחור עם טכנולוגיה מיושנת וייצור פחות יעיל. לכן, למרות שמי שמכיר את תחומי התעשייה הללו מבין כי כבר כיום נעשה שימוש בטכנולוגית החיתוך בלייזר בחלק ניכר מתחומי התעשייה והייצור, סביר כי בשנים הבאות נראה יותר ויותר מטכנולוגיית החיתוך הצורני בלייזר גם בתחומים אחרים, כאלו בהם עדיין לא נעשה כיום שימוש בטכנולוגיה זו.

כתבו לנו