ייצור מבלטים ושבלונות חיתוך – שלב עיבוד ושתילת הסכינים

שלב הבחירה, העיבוד, הכיפוף והשתילה של הסכינים בתהליך ייצור השטאנצים הוא שלהב מרכזי וחשוב ביותר. למידע נוסף כנסו לכאן.

כמעט כל מוצר בו אנו נתקלים כיום מיוצר בפס ייצור סדרתי, כזה המאפשר לייצר כמות גדולה של עותקים זהים מאותו מוצר, ברמת איכות וגימור גבוהה ומספקת. על מנת להשיג מטרה זו נעשה לרוב שימוש בסוגים מסוימים של מבלטים – שבלונות המאפשרות לייצר חלק זה או אחר מספר רב של פעמים, ברמת דיוק גבוהה ויציבה. לכן, מזמינים מפעלים ובתי עסק יצרניים את אותם מבלטים באופן פרטני וייעודי מבתי עסק המתמחים בייצורם, דוגמת אומן לייזר. בעוד תהליך ייצור המבלט כולל מספר שלבים שונים, החל מעיצוב המבלט המסוים בו מעוניינים ועד לחיתוך צורני בלייזר של חומר הגלם, נתמקד בקטע הבא באחד השלבים המרכזיים והמסקרנים בתהליך זה – שלב עיבוד, כיפוף ושתילת הסכינים במבלט עצמו.

בחירת הסכין המתאימה ביותר למבלט והטמעתה

השלב השני בתהליך ייצור השטאנץ (מבלט) הוא עיבוד, כיפוף ושתילת הסכינים. קודם כל – מדוע סכינים? ובכן, המבלט הוא כאמור שבלונה המאפשרת לחתוך את חומר הגלם ממנו עשוי המוצר, בצורה מדויקת ביותר. לכן, מכיל המבלט סכינים ייעודיות וספציפיות ביותר, כאלו המותאמות בצורה הטובה ביותר לחתוך את אותו חומר גלם ספציפי המשמש לייצור אותו מוצר.

לכן, שלב עיבוד ושתילת הסכינים מתחיל בבחירה של סוג הסכין המתאימה ביותר, וזה כאמור משתנה על פי חומר הגלם אותו צפויה הסכין לחתוך אינספור פעמים. התאמה של הסכין האופטימאלית עבור אותה עבודה היא חשובה מאין כמוה, והופכת את המבלט לאפקטיבי הרבה יותר. לכל סכין הייחודיות שלה – סוג וזווית ההשחזה, עובי הסכין, גובהה וכו'.

לאחר שבוחרים את הסכין המתאימה ביותר עבור אותו מבלט (בהתחשב בחומרי הגלם מהם הוא עשוי ובחומרי הגלם אותם הוא עתיד לעבד ולחתוך), מתחילים לעבד אותה על מנת להתאימה באופן מושלם למבלט עבורו היא משמשת. פעולות עיבוד הסכינים מתבצעות במכונות אוטומאטיות מתקדמות ומדויקות ביותר. הדיוק המרבי מבטיח התאמה אופטימאלית של הסכין שנבחרה למבלט בו היא "תישתל" בשלבים הבאים של הכנת השבלונה.

שתילת הסכינים

לאחר שנבחרו הסכינים המתאימות ועובדו בצורה הנכונה והמדויקת ביותר, ניתן "לשתול" אותן במבלט עצמו. שלב שתילת הסכינים במבלט מתבצע באמצעות פטישים מיוחדים וייעודיים, המשמשים במיוחד בתהליכים אלו. לא מדובר כמובן בפטישים פשוטים ורגילים שכן אלו עלולים לפגוע בסכינים ולגרוע מאיכותם. ישנם סוגים שונים של פטישים המיועדים לשתול את הסכינים בצורה מהירה ומדויקת ביותר, כזו אשר תבטיח כי רמת החדות שלהם אינה נפגעת, וכי הלהבים נשארים חלקים ונקיים מכל פגיעה או מגרעת. רק כך ניתן להבטיח כאמור כי המבלט שיתקבל יהיה אפקטיבי, יספק חיתוך מדויק וחלק וימשיך לפעול בצורה טובה לאורך זמן.

לסיכום, שלב הבחירה, העיבוד, הכיפוף והשתילה של הסכינים בתהליך ייצור השטאנצים הוא שלהב מרכזי וחשוב ביותר. רק כאשר משתמשים בציוד ובמיכון המתאים והמקצועי ביותר ניתן להיות בטוחים כי התוצאה שתתקבל תהיה האיכותית והטובה ביותר עבור הלקוח.

כתבו לנו