תהליכי ייצור במאה העשרים ואחת – מה צפוי?

חיתוך עץ בלייזר, חיתוך פרספקס בלייזר וכמובן שחיתוך כל חומרי הגלם הנפוצים נעשה באמצעות מכונות אוטומטיות לחיתוך בלייזר.

אחד הנושאים ה"חמים" ביותר כיום בשיח העולמי הוא – מה צופן בחובו העתיד הקרוב? בעולם בו קצב השינויים גבוה ומסחרר כל כך ומדי עשור או שניים אנחנו חווים מהפכה טכנולוגית נוספת אשר משנה את העולם בו אנו חיים מן הקצה אל הקצה, רק מתבקש לנסות ולהעריך מהן ההתפתחויות הטכנולוגיות הקרובות שעל הפרק וכיצד הן צפויות לשנות את עולמנו. ספציפית, בעולם התעשייה והמסחר מתעניינים בשאלה – כיצד צפויים להשתנות (שינויים אשר כבר מתחילים בשטח) תהליכי הייצור במרוצת המאה העשרים ואחת? כפי שנראה, מדובר באחד השינויים המקיפים ומרחיקי הלכת ביותר, החל ממיכון תהליכים ועד לשיטות שכבר בשימוש נרחב דוגמת חיתוך בלייזר.

מהפכת האוטומאציה

מזה כמה עשורים טובים שהעולם כבר נמצא בעיצומה של מהפכת האוטומאציה, מהפכה במסגרתה יותר ויותר פעולות ותהליכים שונים אשר בוצעו באופן מסורתי על ידי עובדים אנושיים עוברים להיעשות בתהליך ממוכן הנשלט על ידי מחשבים ורובוטים. כאמור, מזה כמה עשורים שמהפכה זו כבר מתרחשת, אך נראה כי אנחנו עדיין נמצאים לפני שיאה, אשר אמור לבוא לכדי ביטוי בכמה תהליכים גלובאליים משמעותיים.

למעשה, מהפכת המיכון כבר משפיעה על תהליכי ייצור בתחומים רבים ושונים. דוגמה הקרובה לליבנו (ותחום עיסוקנו…) היא כאמור זו של חיתוך בלייזר – את תהליכי החיתוך התעשייתי הרבים הנדרשים כמעט עבור כל פס ייצור או תחום עיסוק תעשייתי כיום עוברים לבצע באמצעות מכונות חיתוך בלייזר אוטומאטיות. כך, חיתוך עץ בלייזר, חיתוך פרספקס בלייזר וכמובן שחיתוך כל חומרי הגלם הנפוצים האחרים (דוגמת מתכות, פלסטיק מסוגים שונים וכו') נעשה כבר היום באמצעות מכונות אוטומאטיות לחיתוך בלייזר (כלומר, כאלו הנשלטות ישירות על ידי המחשב). זה הביא לייעול משמעותי בתהליכים אלו והופך במהרה לשיטת חיתוך דומיננטית ומובילה. סביר להניח שבעתיד הקרוב יחסית זו תהיה שיטת החיתוך העיקרית או היחידה המהווה סטנדרט גבוה של איכות ודיוק עבור מגוון תעשיות שונות.

ההשלכות על שוק העבודה והחיים של כולנו

הדוגמה של מכונות החיתוך בלייזר, אשר הופכות נפוצות יותר ויותר בעולם התעשייה והייצור כיום, יכולה להמחיש בצורה טובה את חלק מההשפעות הנרחבות שיש למהפכת המיכון והאוטומאציה בתהליכי הייצור במאה העשרים ואחת. אולי ההשפעה המשמעותית ביותר מכל ההשפעות הצפויות הללו היא זו שתקרה בשוק העבודה – בעוד יותר ויותר תהליכים ופעולות שונות עוברים לביצוען של מכונות ולשליטה של מחשבים, כך יותר ויותר משרות שבעבר הועסקו על ידי עובדים אנושיים, נעלמות והופכות לבלתי רלבנטיות. כתוצאה מכך צפוי שוק העבודה להשתנות מהותית בעשורים הקרובים. אנו צפויים לראות תזוזות משמעותיות של כוח עבודה מהמקומות בהם הוא נמצא כיום למגזרים ותחומים אחרים, וסביר להניח כי רבים גם ייוותרו ללא עבודה. את ההשלכות של השינויים מרחיקי הלכת הללו אמורים המנהיגים, המהנדסים, הכלכלנים ושאר אנשי המקצוע השונים לפתור בדרך יצירתית כזו או אחרת.

שיפור משמעותי ברמת האיכות של המוצרים

נסיים בכל זאת בנימה מעט אופטימית – השינויים שתביא עימה מהפכת האוטומאציה בשוק העבודה עלולים להיות שליליים או חיוביים, בהתאם לאופן בו ינותבו. מה שמבטיח להוות שינוי חיובי הוא העלייה הניכרת ברמת האיכות של המוצרים, כתוצאה מהייעול והשיפור בתהליכי הייצור. גם כאן, מהווה תחום החיתוך בלייזר דוגמה טובה ומובהקת לכיוונו של שינוי זה – כבר כיום ניתן לייצר ביתר קלות, יעילות, מהירות ודיוק מגוון רחב של מוצרים ומבלטים למיניהם, ברמת איכות שלא נראתה בעבר…

כתבו לנו