למה משמש חיתוך עץ בלייזר?

אנו משתמשים בחיתוך בלייזר לעיבוד של עץ, במגוון עצום של תחומים. קיים מגוון רחב של אלמנטים שונים הנחתכים מעץ באמצעות לייזר, כדוגמת מבלטים. כנסו עכשיו לכאן.

שיטת החיתוך בלייזר נכנסה לשימוש נרחב בעולם התעשייה והייצור בעשור האחרון, והיא צפויה ללכת ולהתפשט עוד יותר במהלך העשורים הבאים. מגוון היתרונות המהותיים של שיטת חיתוך זו בהשוואה לכל השיטות האחרות הקיימות כיום בעולם הופכת אותה לטכניקה המרכזית והעיקרית ביותר ויותר תחומים של התעשייה. גם מגוון חומרי הגלם בהם מבצעים חיתוך בלייזר, במקום חיתוך בשיטות מסורתיות יותר, הולך ומתרחב. כיום כבר ניתן לחתוך מגוון רחב של חומרי גלם שונים במכונות חיתוך בלייזר, וכך הולכת ומתפשטת שיטה זו לעוד ועוד ענפי ייצור. אחד מחומרי הגלם הנפוצים ביותר אותם ניתן לעבד כיום גם באמצעות חיתוך בלייזר, הוא עץ. למה בדיוק משמש חיתוך עץ בלייזר ומהם היתרונות של שיטת חיתוך זו ספציפית כאשר מדובר בעץ, ולא במתכות או חומרים אחרים?

ממבלטים ועד חלקי מוצר ייעודיים – חיתוך עץ בלייזר

חיתוך עץ בלייזר למעשה נפוץ כבר בישראל ובעולם המערבי כולו מזה כמה שנים טובות. בשנים האחרונות, עם התרחבות תפוצתה של שיטת חיתוך זו, גם חיתוך עץ בלייזר הולך והופך נפוץ יותר ויותר, אך אנשים רבים אשר עדיין אינם מיודעים למאפיינים והיתרונות של חיתוך הלייזר מתקשים להבין בדיוק מדוע מיושמת שיטת חיתוך זו, העושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת כל כך, דווקא על חומר גלם זה, אשר נחשב לטבעי ולפשוט ביותר.
ובכן, התשובה הכללית ביותר לשאלה זו היא כי היתרונות המהותיים השונים של חיתוך בלייזר רלבנטיים עבור חומרי גלם טבעיים ופשוטים כמו עץ, בדיוק באותה מידה בה הם רלבנטיים עבור חומרי גלם פחות טבעיים או יותר מורכבים, דוגמת מתכות וסגסוגות שונות.
יתרונות כמו חיתוך מדויק ביותר, ברמה חסרת תקדים, תהליך אוטומאטי ומהיר באופן משמעותי לעומת שיטות חיתוך אחרות ובלאי מינימאלי של חומר גלם – כל אלו נוכחים גם כאשר מדובר בחיתוך עץ בלייזר.
וכך, אנו משתמשים בחיתוך בלייזר גם לעיבוד של עץ, במגוון עצום של תחומים. ניתן למצוא כיום מגוון רחב של אלמנטים שונים הנחתכים מעץ באמצעות לייזר. אחת הדוגמאות המשמעותיות ביותר לכך היא מבלטים – מבלטים הם למעשה השבלונות אשר עומדות בבסיסו של הייצור הסדרתי. שבלונות אלו עשויות מחומרים שונים עבור מוצרים שונים, והן משמשות לייצור סדרתי הן של מוצרים מוגמרים והן של חלקי מוצרים. במקרים רבים המבלטים עשויים מעץ, וגם במקרים אלו הם מיוצרים כיום באמצעות חיתוך בלייזר. זאת מכיוון שכאשר מדובר במבלט, הדיוק והעבודה ה"נקייה" מפגמים, שאריות חומר וכו' – כל אלו הם חשובים במיוחד שכן מדובר בייצור של שבלונה ממנה ייוצרו לאחר מכן אינספור חלקים זהים. הפגם הכי קטן ישוכפל ויחזור על עצמו שוב ושוב בסדרת הייצור, כך שנודעת חשיבות רבה לייצור המבלט בדרך המדויקת והיעילה ביותר.
בנוסף, נעשה כיום שימוש בחיתוך עץ בלייזר עבור מגוון רחב נוסף של מוצרים או חלקי מוצרים.
נראה כי שיטת חיתוך זו, הן עבור עץ והן עבור חומרים נוספים, צפויה רק להפוך נפוצה יותר ויותר.

כתבו לנו